Przejdź do głównej zawartości

Ile kosztuje kask motocyklowy?

Zakup profesjonalnego kasku motocyklowego to dość duży wydatek. Z drugiej zaś strony to od niego zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy, dlatego nie wolno jest oszczędzać podczas zakupu, szukać tańszych rozwiązań. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że kasków nie kupuje się codziennie, służą przed dłuższy czas. Bardzo ważna jest również wymiana kasku w odpowiednim momencie – należy uwzględnić nie tylko upływ czasu, ale również powstałe uszkodzenia, np. po upadku. Co sezon pojawiają się nowe modele, o innym designie, które zazwyczaj są droższe, od kasków z ubiegłych sezonów. Co wpływa na cenę kasku? Przede wszystkim jakość materiałów, z których jest wykonany, funkcjonalność, a także wygląd.
Kask tańszy nie równa się droższemu
Często można spotkać się z poglądem, że w przypadku kasków renomowanych firm w dużej mierze płaci się za nazwę. Należy pamiętać o tym, że przed zakupem danego modelu kasku należy wcześniej zapoznać się z jego specyfikacją. Droższe kaski mają to do siebie, że są wykonane z wyższej jakości materiału, w porównaniu z tańszymi odpowiednikami. Znane firmy często inwestują w nowoczesne rozwiązania, dzięki którym np. kaski są lżejsze. Warto w tym miejscu dodać, że w przypadku kasków kilka dodatkowych gramów odgrywa bardzo ważną rolę, szczególnie podczas długiej, kiedy to ciężar jest coraz bardziej odczuwalny. Znaczenie mają także zastosowane w kaskach filtry, stopień wentylacji, spełnienie określonych norm bezpieczeństwa.
Ile kosztuje profesjonalny kask? Ceny są bardzo zróżnicowane, zależą również od rodzaju kasku – czy będzie to kask szczękowy, integralny, otwarty czy crossowy.
Dobierając kask należy pamiętać o tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo podczas jazdy. Nie należy oszczędzać na własnym zdrowiu.
Kiedy należy wymienić kask?
Większość producentów zaleca wymianę kasku po upływie około 5 lat. Wiele zależy jednak od częstotliwości noszenia kasku. Oczywiście im jest częściej zakładany i zdejmowany, tym większy stopień zużycia. Nie da się jednoznacznie określić, kiedy należy wymienić kask. W jednym przypadku kask po upływie 4 lat nadal będzie w idealnym stanie, w innej sytuacji wymiana może okazać się konieczna już po 2 latach. Jedno jest pewne – jeśli doszło do upadku i uderzenia kaskiem należy go dokładnie obejrzeć i zastanowić się nad zakupem nowego modelu. Należy pamiętać o tym, że niektóre zmiany mogą być pozornie niewidoczne, choć w rzeczywistości doszło do uszkodzenia struktury skorupy.
Fakt, że osoby dorosłe w zasadzie nie rosną, nie oznacza braku konieczności wymiany kasku tylko dlatego, że nie „wyrośnie się” z niego. Przede wszystkim należy systematycznie robić przegląd kasku. Po pierwsze należy przyjrzeć się, w jakim stanie jest wyściółka. To pozwoli na wstępne określenie stanu kasku. Należy również wyjąć wyściółkę i przyjrzeć się wewnętrznej skorupie kasku – niepokojące jest pojawienie się rys oraz pęknięć. Paski oraz zapięcia również muszą być w dobrym stanie. Paski nie powinny być przetarte, a mechanizm zapinania nie może zacinać się.
Po dokonaniu dokładnego przeglądu kasku można podjąć decyzję o wymianie na nowy model.
Czym różnią się poszczególne modele kasków motocyklowych?
Na rynku dostępne są różne modele kasków motocyklowych, które charakteryzują się nie tylko odmiennym designem, ale przede wszystkim służą do różnego rodzaju jazdy.
Najpopularniejszy podział to:
·         kaski integralne: czyli o jednolitej bryle, bez podnoszonej części szczękowej. Są to jedne z najpopularniejszych kasków, sprawdzają się podczas jazdy szosowej, jak i wolniejszej, miejskiej,
·         kaski szczękowe: posiadają podnoszą część szczękową, skąd pochodzi ich nazwa. W porównaniu z kaskami integralnymi są cięższe,
·         kaski otwarte: lekkie, pozbawione części szczękowej. Ten model wybierany jest przez właścicieli skuterów. Zapewniają niski poziom bezpieczeństwa,
·         kaski crossowe: modele dla fanów jazdy enduro. Charakteryzują się wysuniętym daszkiem. Stanowią jednolitą bryłę.
Kaski motocyklowe wykonane z wysokiej jakości materiałów, o ciekawym designie można znaleźć w ofercie Schuberth.
 

Popularne posty z tego bloga

Jak dobrać prawidłowy rozmiar kasku motocyklowego?

Podstawą bezpiecznej jazdy na motocyklu jest odpowiednio dopasowany kask. Jak dobrać najlepszy rozmiar kasku motocyklowego? Nawet najwyższej jakości kask motocyklowy nie będzie w stanie zapewnić skutecznej ochrony przed skutkami wypadków wtedy, gdy nie będzie właściwie dopasowany do głowy użytkownika. Właśnie dlatego kaski motocyklowe powinno się dobierać nie tylko pod względem ich konstrukcji czy wzornictwa, ale także właściwego rozmiaru. Dobór odpowiedniego kasku motocyklowego jest indywidualną kwestią, ponieważ każdy motocyklista ma inne wymagania i oczekiwania. Jednak niezależnie od tego, jaki typ kasku jest poszukiwany, zawsze warto dobrać go tak, aby pasował rozmiarowo do głowy użytkownika. Rozmiary kasków motocyklowych Właściwy rozmiar kasku motocyklowego to nie tylko wygoda, ale również optymalny poziom bezpieczeństwa – za mały będzie nieprzyjemnie uciskał głowę, z kolei za duży będzie mógł spaść w trakcie zdarzenia drogowego. Zatem dobry kask powinien p...

Dobry kufer motocyklowy – czyli jaki?

Niezastąpiony podczas długich podroży motocyklem turystycznym – kufer motocyklowy daje dodatkową przestrzeń do przechowywania bez potrzeby noszenia plecaka. Jak dobrać odpowiedni model kufra? Można pomieścić w nim kask i mały bagaż podczas wojaży, ale również podręczne narzędzia i akcesoria motocyklowe – kufer motocyklowy to dodatek, który wielu motocyklistów uważa za niezbędny. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy zakupić kufer na motocykl? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad! 1. Materiał Kufry motocyklowe wykonuje się z różnych rodzajów materiałów. Najbardziej popularne to tworzywa sztuczne oraz aluminium, ponieważ są odpowiednio lekkie i wytrzymałe, a także skutecznie chronią znajdujące się w kufrze mienie przed uszkodzeniem. Plastikowe kufry są lekkie, odporne na wilgoć oraz trwałe, ale pod wpływem mocnych uderzeń mogą się rozbić. Z kolei kufry aluminiowe są już bardziej odporne na uderzenia, ale również są dość kosztowne. Alternatywnym wybore...